2019-2020 HSSAA Coaches and Senior Athletes of the Year

School Coach Name Coach Name Sr Female Athlete Sr Male Athlete
Aldershot Hillary Molnar Stephen McPhaden Jordyn Reisch Jack Vandenbareslaar
Abbey Park Tara Ashley Luke Harding Francesca Monte Blake Kinch
Acton Virginia Houston Nick Kellner Kylie Wenger

Katrina Kamminga

Warren Kamminga
Burlington Central Rebecca Farrel Warren Goldblatt Lillian Koolman Josh Langman
Craig Kielburger Krista McGrath Matt Woodley Aaliyah Karim

Brooklyn Ryder

Trent Ramkalawan

Niklas Henning

Garth Webb Kelly Scruton Jessica Beltran Kaitlynn Sampel Trevor Smith
Georgetown Sheri Nairn

Chris Spence

Agostino McNeil Tanis Drover

Cassidy Brooks

Davis Young

Aidan McVeigh

Arjun Dhesi

Dr. Frank Hayden Ashley Stephenson Mitch Kleer Ava Mann Charlie Fletcher
Nelson Erin Hayakawa Jeff Brock Paige Mallett Keagan Hall
MM Robinson Kaitlyn Teszeri Reggie Carson Leah Oehring Andrew Knox
Milton District Tanya MacLean Marjean Szura Alysee Macdonnell Memphis Muise
Oakville Trafalgar Cindy Griffiths Matt Hendry Alexandra Levert  
Robert Bateman Pam Cottingham Demitrios Papadopoulos Abby Jacklin Koen Lyte
T.A. Blakelock Christine McAllan Ross Sumner Gabby Noordijk Travis Bennett
Iroquois Ridge Calley Maeda Adam Selvaggio Ella Hahn Ethan Stuart
White Oaks Jenn Pratt Andrew Male

Tim Rehn

Maya Potter Will Nicol
Kings Christian Josie Vandenburg Abe Duggasa Margaret Lovtsova Khelan Dhindsa
Sainte Trinite Pam Ross Michael Lefebvre Shaka Habimana Vincent Berendsen
Gaetan-Gervais Jean-Christopher Bilodeau Jeffery Karanfil Salma Alami El-Halimi Almamy Bangoura

OFSAA Team Medalists 2019-2020

Frank Hayden – Field Hockey Bronze
Nelson – Independent Bowl Champions – Boys Football
Georgetown –  AAA Boys’ Volleyball Consolation Champions
Nelson – AA Girls’ Volleyball Silver
Frank Hayden –  AAA Girls’ Volleyball Champions
Georgetown – Girls 15 and under 200m Freestyle Relay – Silver
Georgetown – Girls 14 and under 200m Medley Relay – Bronze
White Oaks – Boys 14 and under 200m Medley Relay – Bronze

OFSAA Swimming Team Winners

Girls’ Senior High School Division Champions – Georgetown
Para Division Champions – Georgetown
Overall Combined Team Score Champions – Georgetown

OFSAA Individual Medalists 

Golf
-Open Division Gold: Sarah Gallagher – Dr. F.J. Hayden
-Open Division Silver: Alexis McMurray- Iroquois Ridge
-High School Division Gold: Julia Alexander-Carew – Iroquois Ridge
-High School Division Silver: Alexis McMurray – Iroquois Ridge

Skiing
-Open Girls’ Slalom Skiing Silver: Cassidy Brooks – Georgetown
-Open Girls’ Giant Slalom Skiing Silver: Cassidy Brooks – Georgetown
-Open Boys’ Slalom Skiing Gold: Colin Kress – Iroquois Ridge

Snowboarding
-Girls’ Open Division Silver: Olivia Savage – Oakville Trafalgar

Wrestling
-Aiden McVeigh- Gold – Georgetown
-Arjun Dhesi – Gold – Georgetown
-Cooper Feke – Gold – Craig Kielburger

Swimming
-Boys 14 & Under 100m IM – Alexander Mihajlovski- Bronze – TA Blakelock – -Girls 14 & Under 100m Freestyle – Daisy Rosenblood – Gold – Aldershot –
-Girls 14 & Under 50m Butterfly – Mikayla Roy – Bronze – Georgetown –
-Men 100m Freestyle Multi-Class Para-Swimming – Connor Brearley- Gold – Georgetown
-Girls 15 & Over 200m Freestyle – Rachel Ironside – Silver – Georgetown –
-Girls 14 & Under 50m Freestyle – Daisy Rosenblood – Silver – Aldershot
-Women 50m Freestyle Multi-Class Para -Sydney Paul – Silver – Craig Kielburger
-Men 50m Freestyle Multi-Class Para – Connor Brearley, Connor – Gold – Georgetown
-Men 50m Backstroke Multi-Class Para – Jameson Mallett – Gold – MMR